Cień w fotografii studyjnej jest często niepożądany, ale to tylko kwestia mody. Pamiętajcie, że nie można go dyskredytować na samym początku. Często, odpowiednio użyty potrafi osnuć nasze zdjęcie nutą tajemniczości i dodać artystycznego wyrazu. Poza tym cień jest naturalną częścią świata i sprawia, że nie postrzegany wszystkiego wręcz płasko.

W dzisiejszym poradniku pokażemy Wam jak w ciekawy i kreatywny sposób wykorzystać cień w 100% jego mocy.
Sesje zatytułowane ”Teatr Cienia” zostały wykonane na poczet przyszłej wystawy oraz jako urozmaicenie naszych comiesięcznych spotkań klubowych. Oto co uzyskaliśmy!

c1

c2c3

By osiągnąć taki efekt wystarczy rozwiesić duże prześcieradło lub tło fotograficzne polipropylenowe, oczywiście w kolorze białym (owe tło ma idealną strukturę sprzyjającą przenikaniu światła). Za tłem, na wprost ustawiamy bardzo mocne źródło światła, w odstępie nie mniejszym niż 2 metry. Tak by model lub modele mogli swobodnie poruszać się pomiędzy lampą, a tłem.
Gasimy wszystkie światła w pomieszczeniu, zasłaniamy okna, jedynym źródłem światła ma być nasza lampa za tłem.
Aparat umieszczamy naprzeciw tła na statywie. Najlepiej ustawić go w trybie manualnym (unikniemy sytuacji w której to aparat zacznie się gubić), punktem odniesienia jest nasze tło i to na nie będziemy kierować pole ostrości.
Polecamy wykorzystanie wszelkiego rodzaju rekwizytów tak by wasze przedstawienie teatralne nabrało ciekawszego wyrazu.

 

W przypadku tej sesji ISO zostało ustawione na 800, jeśli jednak uważacie to za dużo, a wasz sprzęt umożliwia zejście z tej wartości bez utraty jasności, to próbujcie. Każdy musi ocenić indywidualnie czy wybrane ustawienia mu odpowiadają. .
Co do obiektywu polecam wszelkiego rodzaju portretów ki, gdyż są one odpowiednio jasne. My użyliśmy Nikkora 35mm F1.8. Czas został dobrany na poziomie 1/80 sek.

Układ 1.

c4

By urozmaicić nasze „Przedstawienie”, stworzyliśmy również interakcje człowieka z cieniem. Czyli jedna osoba staje przed tłem i stara się stworzyć z cieniem integralną całość. Gdy decydujemy się na modela przed tłem musimy pamiętać by go odpowiednio oświetlić. Używamy do tego lampki ustawionej za naszymi plecami, ponad aparatem. Lampa nie może być zbyt mocna by nie przyćmić cienia za tłem.

Układ 2.

c5

Dla poprawienia wyrazistości zdjęcia dobrze jest je ciasno skadrować. W programie graficznym poprawiamy kontrast, im większy tym nasze cienie będą bardziej wyraziste. Można także pogłębić intensywność czerni na zdjęciu.

c6 c7 c8

Polecamy tego typu sesje każdemu, kto lubi się bawić fotografią i ma przyjaciół pozytywnie nastawionych na nowe wyzwania i dobrą zabawę. Może w to nie uwierzycie, ale po takiej sesji brzuch boli ze śmiechu, a przecież fotografia+śmiech=samo zdrowie.

Życzymy udanych zdjęć!

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Stadnik-Walusz